Kurkumina - ta naturalna substancja łagodzi choroby powszechne w dzisiejszych czasach, takie jak chroniczne zmęczenie, otyłość lub depresja. Wykazuje również potencjał terapeutyczny w przypadku wielu innych chorób przewlekłych.
Kurkumina ma wpływ na choroby i schorzenia takie jak: choroby reumatyczne i inne stany związane z zapaleniem stawów, choroby mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie oskrzeli, astma, alergia, zapalenie jelita grubego, nowotwory, choroba Alzheimera (AD), Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka, niedokrwienie nerek, zaburzenia skórne takie jak; łuszczyca, cukrzyca i AIDS.
Ponadto, posiada właściwości antyalergiczne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Co sprawia, że kurkumina jest tak korzystna dla naszego zdrowia? Opinia specjalistów jest niemal jednomyślna: to najpotężniejsza substancja naturalna o działaniu przeciwzapalnym i jest całkowicie pozbawiona od skutków ubocznych w porównaniu z lekami zażywanymi długoterminowo.
Ostatnie badania medyczne pokazują, że za wszystkimi poważnymi chorobami stoją czynniki wspólne: stany zapalne.
Stan zapalny to proces fizjologiczny i jest odpowiedzią organizmu na zranienia lub „obcą agresję”, który w zasadzie jest dobrą rzeczą.
Przykład: jeśli bakterie wprowadzają się do organizmu, wyzwala się proces fizjologiczny przeciwzapalny. Oznacza to, że na „włamania” zostaje wysłany oddział „wojskowy” obronny składający się z przeciwciał i białych krwinek. Ich celem jest zniszczenie wszystkiego na swojej drodze, aby zlikwidować najeźdźcę.
Konsekwencje: obrzęk, zaczerwienienie, ból i wzrost temperatury. Klasyczne zapalenie choć jest nieprzyjemne i niechciane przez większość z nas, wskazuje, że ciało zainicjowało proces gojenia. Gdy niebezpieczeństwo zostaje wyeliminowane, „armia” jest wycofywana. Następuje proces odzyskiwania – korekta tkanki, zmniejszenia zaczerwienień, temperatura spada, a ból znika. Opis powyżej pokazuje nam tylko wgląd do ostrego stanu zapalnego, z dobrym skutkiem - uzdrowieniem. Zapalenie ma także inny aspekt - może być przewlekłe.
Przewlekły stan zapalny – który nie jest już obsługiwany, brakuje tu naturalnej reakcji obronnej organizmu – ma działanie wręcz destrukcyjne dla komórek.
W ostatnich latach badania wyraźnie wskazują, że proces zapalny obejmuje przewlekłą, w większości przypadków, chorobę zwyrodnieniową.
Rak, zapalenie stawów, choroba Alzheimera, cukrzyca, nadciśnienie, przewlekłe zapalenie wątroby, choroba Parkinsona itp. – ludzie, którzy muszą się zmagać z tymi chorobami dużo cierpią i niestety często choroby te są powodem śmierci.
Znane jest jednak to, iż wszystkie te zaburzenia – i inne podobne – mają ten sam wspólny mianownik, którym jest stan zapalny.
Od teraz kiedy można zidentyfikować wspólną przyczynę tych wszystkich chorób, możliwością by pomóc jest leczenie terapeutyczne (coraz bardziej popularne), przez zmniejszanie zapalenia przewlekłego ciała.
Wszystkie opublikowane niedawno badania pokazują niespodziewanie dobre wyniki tej nowej zasady terapeutycznej. Czy mówimy o profilaktyce czy o leczeniu choroby, ta metoda okazała się być całkiem skuteczna.
Zatem każde działanie, które zmniejsza zapalenie przewlekłe jest ważnym krokiem dla długiego i zdrowego życia i jest szczególnie istotne gdy choroba już zaczęła się rozwijać.
Jak można zmniejszyć stan zapalny? Istnieją dwie metody:
- Poprzez zdrową dietę
- Poprzez podawanie substancji przeciwzapalnych
Dla zdrowych ludzi prawidłowe odżywianie jest najlepszym czynnikiem zapobiegawczym przeciwko jakiejkolwiek chorobie.
Dla współczesnego arsenału terapeutycznego, kurkumina odgrywa ważną rolę. Dlaczego? To proste – ponieważ jest najmocniejszą naturalną substancją przeciwzapalną.
Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest ważne z uwagi na jej zdolność do hamowania aktywności enzymów odgrywających istotną rolę w produkcji i utrzymaniu poziomu przewlekłego zapalenia.
W licznych artykułach publikowanych –przez National Center for Biotechnology Information (NCBI) z National Institutes of Health (NIH), USA (kliknij tutaj) i wielu innych – są przedstawiane dowody na rolę, jaką odgrywa kurkumina w zapobieganiu i leczeniu różnych przewlekłych prozapalnych chorób.
Badacze stwierdzili, że proces zapalny odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych, takich jak choroby neurodegeneracyjne, choroby sercowo-naczyniowe, schorzenia płuc, choroby metaboliczne, choroby autoimmunologiczne, jak i nowotworowe. Wykazano również możliwość dostosowania się kurkuminy do licznych czynników: cytokiny, kinazy białkowe, cząsteczki adhezyjne, enzymów i cząsteczek redoks powodujących zapalenie.
Więcej informacji o potencjale terapeutycznym kurkuminy w różnych stanach chorobowych, znajdziesz na stronie korzyści.