Przepowiadane jest, że depresja będzie drugą chorobą cywilizacyjną w 2020 roku. Statystyki wykazały również, że ryzyko wystąpienia depresji jest dwa razy wyższe u kobiet niż u mężczyzn, ukazując znaczny wzrost wraz w wiekiem. Średni wiek zachorowań wynosi około 40 lat.
Przykładowo, w Polsce ilość chorych na depresję osób szacuje się na poziomie 1,2-1,5 miliona. Choć istnieje szeroka gama leków przeciwko niej, to tylko 25% z pacjentów wychodzi z choroby dzięki skutecznemu leczeniu lekami.
W poszukiwaniu bardziej efektywnego i bezpiecznego leczenia tej choroby nowoczesnych, zabieganych ludzi, naukowcy coraz częściej sięgają do naturalnych sposobów leczenia i holistycznej profilaktyki.
Istnieje długa lista przyczyn i czynników sprzyjających depresji. Stres, ilość informacji i decyzji w jednostce czasu, niezrównoważony styl życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, brak odpoczynku, nadmierne spożywanie alkoholu czy traumatyczne wydarzenia. Wszystko to wymyka się nam z pod kontroli, a wiele osób nie jest w stanie sobie z tym wszystkim poradzić, a ich stan może się tylko pogarszać.
Aby złagodzić objawy depresji są przypisywane leki antydepresyjne zróżnicowane, począwszy od inhibitorów monoaminooksydazy. Jednakże, u wielu pacjentów z depresją nie pomagają istniejące terapie. Ponadto środki przeciwdepresyjne wiążą się z pewną liczbą działań ubocznych i interakcji z innymi lekami.
Dlaczego leki przeciwdepresyjne nie działają w większości przypadków? Ponieważ leki te skupiają się tylko na jednym aspekcie: neuroprzekaźnikach, tak zwanych „cząsteczkach dobrego nastroju” w mózgu.
Podczas gdy medycyna konwencjonalna skupia się na neuroprzekaźnikach istnieją naturalne sposoby zapobiegania oraz te holistyczne w leczeniu depresji.
Zrównoważona dieta jest ważnym elementem zapobiegania i leczenia tej choroby. Pod warunkiem, że zawiera pokarmy bogate w składniki odżywcze, w kwasy omega-3 oraz – przede wszystkim – w przeciwutleniacze, dzięki nim otrzymujemy zmniejszone ryzyko zachorowań na ciężką depresję.
Kurkumina również wykazuje obiecującą skuteczność. Dzięki temu, że to potężny naturalny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym, może zmniejszyć uszkodzenia DNA w mózgu, aby przeciwdziałać skutkom stresu i depresji.
Chociaż mechanizm przeciwdepresyjny kurkuminy nie jest w pełni zrozumiały, istnieje przypuszczenie, że działa przez hamowanie enzymu monoaminooksydazy. Ponadto, naukowcy szacują, że sukces działania leków przeciwdepresyjnych z kurkuminą byłby bardzo prawdopodobny, ponieważ spowodowałby naturalny wzrost poziomu serotoniny, noradrenaliny i dopaminy w mózgu. Badania przeprowadzone na kurkuminie wykazały, że stymuluje tworzenie komórek mózgu (neurogenezy), zwłaszcza w korze czołowej i w hipokampie.
Wyciąg z kurkumy może być stosowany jako skuteczny środek nie tylko do zapobiegania depresji, ale także wspiera leczenie pacjentów z ciężkimi zaburzeniami tej choroby bez innych zaburzeń psychotycznych.
Leczenie depresji to indywidualna sprawa i u każdego może przebiegać inaczej. Kurkumina może być naturalną substancją wspomagającą, choć nie jedyną. Jeśli teraz szukasz metod leczenia depresji, zalecamy przede wszystkim zwrócić się do lekarza.