Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. Statystyki pokazują, że tylko w Stanach Zjednoczonych na ich leczenie wydaje się co roku 400 miliardów dolarów.
Szczególnie ważne jest skuteczne leczenie i zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym poprzez zwalczanie przyczyn, które mogą je powodować.
Stany zapalne, co w połączeniu z procesami utleniania, prowadzą do większości chorób przewlekłych, jak wykazano, są bardzo szkodliwe dla serca. Zapalenia odgrywają ważną rolę w rozwoju blokad w arteriach i osłabionych naczyniach krwionośnych oraz są przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, a nawet miażdżycy i innych chorób, takich jak cukrzyca lub nieprawidłowe działanie tarczycy, które wiążą się z chorobami serca.
Kurkumina, najbardziej wydajna naturalna substancja przeciwzapalna i jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy może być głównym składnikiem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Weźmy je pod lupę po kolei:
- Miażdżyca – charakteryzuje się uszkodzeniem oksydacyjnym - na co wpływa lipoprotein (cholesterol) naczyń krwionośnych i błon wewnątrzkomórkowych. Utlenianie lipoproteiny o małej gęstości (LDL) odgrywa ważną rolę w rozwoju miażdżycy tętnic.
- Kardiomiopatia – choroba niedokrwienna serca aktywowana przez prozapalne cytokiny.
- Tętniak aorty – zapalenie pełnościenne przewlekłe i elastyny medialne proteolityczne mechanizmy niszczenia są kluczowe w jego rozwoju.
- Choroby układu krążenia – białko C-reaktywne (CRP), które jest regulowane przez NF-kB jest markerem zapalenia i dobrze znanym czynnikiem prognostycznym dla tej choroby.
W badaniach naukowych, ukazano iż kurkumina jest w stanie zmniejszyć poziom całkowitego cholesterolu o 21%, a LDL („zły cholesterol”) o 42%. Interesujące jest jednak to, że ta substancja zdolna jest do stymulowania wzrostu cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”) o 50%. Odpowiedzialna również jest za zmniejszanie aktywności enzymów wątrobowych, prawdopodobnie poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i zmniejszanie ogólnego stanu zapalnego.
Inne badania potwierdziły, że kurkumina ma zdolności równoważenia poziomu cholesterolu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zwężenie i stwardnienie tętnic jest jedną z najważniejszych przyczyn chorób serca. Gdy tętnice stają się „grube” strumień krwi staje się niebezpiecznie niski. Kurkumina dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i hamującym białka (inicjujące krzepnięcie krwi) może oferować bezpieczny sposób zapobiegania zatykaniu tętnic. Można ją też uznać za środek leczniczy w celu zapobiegania udaru i regenerację tych urazów.
Naukowcy doszli również do wniosku, że w leczeniu pacjentów, którzy cierpieli na zawał
serca, kurkumina ma ogromny potencjał jako środek leczniczy. Regeneruje tkanki serca i obniża poziom markerów zapalnych, dzięki czemu zapobiega śmierci komórek z powodu ataku serca czy innych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Kurkumina może być również doskonałą ochroną po wykonaniu obwodnicy do tętnicy wieńcowej. Po takim zabiegu u wielu osób zwiększa się ryzyko ataku serca. W badaniu klinicznym, badacze przetestowali wpływ kurkuminy na białka C-reaktywnego i innych markerów zapalnych. Substancja kurkumy spowodowała redukcję ataków serca czy zapalenia tętnic wieńcowych po operacjach.
Ponadto, kurkumina odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu insulino oporności, główną cechę cukrzycy, która często uważana jest za związaną z problemami układu krążenia.
Kolejne badania naukowe wykazały, że ta kurkumina pobudza naturalne ochraniacze na układ sercowo-naczyniowy, które aktywują białko i po pewnym czasie zatrzymuje uszkodzenia oksydacyjne oraz chroni serce.