Choroba Alzheimera, nazywana często otępieniem starczym, to najczęstsze schorzenie neurodegeneracyjne występujące u osób po 65. roku życia. Szacuje się, że w Polsce żyje nawet ćwierć miliona osób cierpiących na alzheimera. Otępienie starcze klasyfikowane jest jako nieuleczalne, lecz odkryto środki będące w stanie skutecznie hamować postępowanie choroby i łagodzić niektóre z jej objawów. Jednym z takich produktów jest kurkumina – organiczny związek polifenolowy wchodzący w skład kurkumy, charakteryzujący się silnymi właściwościami leczniczymi.
Aby zrozumieć sposób działania kurkuminy, trzeba przyjrzeć się mechanizmowi postępowania choroby Alzheimera. W obrębie tkanki nerwowej chorego obserwuje się gromadzenie zagregowanych blaszek powstałych z beta-amyloidów i rozwój przewlekłego stanu zapalnego. Akumulacja toksycznych beta-amyloidów zmusza okoliczne komórki nerwowe do apoptozy – programowanej śmierci. Zniszczenia powstałe w przebiegu otępienia starczego nie są w pełni odwracalne, ponieważ komórki nerwowe nie mają zdolności do ponownego namnażania.
Kurkumina wiąże się z blaszkami beta-amyloidowymi, powodując ich rozpad i skutecznie spowalniając postępowanie choroby Alzheimera. Co więcej, w toku analiz laboratoryjnych naukowcy doszli do wniosku, że kurkumina pobudza makrofagi do eliminacji toksycznych blaszek. Opisywany związek polifenolowy łagodzi także stan zapalny odpowiedzialny za nasilenie objawów otępienia starczego, co może przełożyć się na częściowe ustąpienie objawów choroby.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż kurkumina jest potężnym przeciwutleniaczem. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym związek ten chroni neurony przed zniszczeniami dokonywanymi przez toksyczne wolne rodniki.
Kurkumina zalecana jest nie tylko jako skuteczna pomoc w terapii choroby Alzheimera, lecz także jako ważny element profilaktyki otępienia starczego. Co istotne, w licznych badaniach nie wykryto znaczącej toksyczności omawianego związku oraz nie wyróżniono skutków ubocznych. Mimo wszystko należy zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie skonsultowane z lekarzem. Należy pamiętać o uwzględnieniu piperyny, która zwiększa przyswajalność kurkuminy.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23931272