Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Pomagają gromadzić nam cenne informacje, odkrywać świat w całej jego okazałości. To nasze okno do świata zewnętrznego, w związku z czym są bezcenne, a ich zdrowie powinno być naszym priorytetem.
Gdy po naszych oczach widać oznaki choroby, musimy szukać przyczyny wewnątrz naszego ciała. Niestety toksyny (zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy) i stres, czy też wykonywane przez nas codzienne czynności (makijaż, itp.) mogą niekorzystnie wpływać na nasz wzrok.
Kurkumina główny składnik kurkumy, przyprawy używanej przez tysiące lat na rzecz zdrowia, może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu. Szczególnie w Indiach, kurkuma jest stosowana zarówno jako przyprawa oraz jako cenne zioło, które jest w stanie wyleczyć wiele chorób (nowotwory, zapalenie stawów, problemy z trawieniem itp.).
Naukowcy stwierdzili, że składnik aktywny kurkumy – kurkumina – jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów.
W Indiach zioła i przyprawy są stosowane w leczeniu wielu chorób. Ze względu na ich różnorodne zastosowanie, istnieje wiele dóbr natury, które mogą spowolnić choroby oczu, ale ich potencjał nie został jeszcze oceniony tak jak powinien.
Zespół badaczy, pod opieką Dr. Radha Ayyagari (San Diego, USA) doszedł do wniosku, że kurkumina może być wykorzystywana w spowalnianiu zwyrodnienia siatkówki. Odkryto, że kurkumina jest katalizatorem dla produkcji białek szoku cieplnego (tzw. HSP), które odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania komórek narządu wzroku.
Fotoreceptory w siatkówce są komórkami, które pozwalają nam właściwie widzieć. Zwykle w przypadku, kiedy np. jeden z rodziców posiada gen, który powoduje chorobę barwnikowego zwyrodnienia siatkówki, dziecko ma 50% szans na odziedziczenie wadliwego genu.
Jaskra jest chorobą oka, która znamiennie przez znaczny wzrost ciśnienia śródgałkowego, powoduje zanik nerwu wzrokowego i zmniejsza ostrość wzroku. Problem ten może mieć wpływ na jedną gałkę oczną lub obie.
Ponieważ choroba ta charakteryzuje się uszkodzeniem nerwu, jeśli nie zostanie wykryta może powodować utratę wzroku.
Chorobę tą można wykryć wykonując różne badania; na ostrość widzenia, tylnej części oka, badanie pola widzenia, tonometrii i tachimetry (grubość rogówki).
Okuliści zalecają wszystkim osobom powyżej 40 roku życia, nawet jeśli nie występują objawy specyficzne dla oczu, aby przejść się na badania. Przede wszystkim dlatego, że jaskra rozwija się powoli i nie wykazuje żadnych wcześniejszych objawów.
Kurkumina jest bogata w przeciwutleniacze, które mają zdolność do zwalczania wolnych rodników, oksydacyjnych sprawców stresu.
Jest to naturalny związek, który chroni nerwy wzrokowe przeciw różnym schorzeniom. U ludzi, którzy cierpią na jaskrę z otwartym kątem wykazano niedobór kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy.
Wolne rodniki tworzą toksyczne związki, takie jak produkty uboczne zaawansowanej glikacji (AGE), które mogą erodować różne części oka, powodując poważne choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki lub retynopatia cukrzycowa.
Jaskra spowodowana jest słabym systemem obrony przed wolnymi rodnikami. Dlatego pokarmy bogate w antyoksydanty posiadają działanie osmotyczne i obniżają ciśnienie śródgałkowe. Najważniejsza jest pomoc w utrzymaniu zdrowego nerwu wzrokowego.